събота, 13 октомври 2012 г.

Гулаш от еленско с хлебни кнедли или Hirschgulasch mit Serviettenknödeln


Понеже началото на тази рубрика беше повече от скромно – само едни  картофки, но пък повечето неща от немската кухня пасват на по-студенко време, е то при тях си е и по-студено...та ей сега вече дойде моментът да запретна ръкави и да покажа нещо по-сериозно като например типичния за сезона гулаш от еленско месо. Участват още: запържени в масълце хлебни кнедли, домашно приготвено картофено пюре, червено вино (без данни за точно изпитото количество, но всеки да си прави изводите при наличието на стабилен отбор от 6 човека) и моя милост зад кадър в ролята на сценарист, режисьор и изпълнител за днешното представление.
И не, тази публикация няма да кипи от мъдрите ми остроумия, защото ми се изписа писането, докато обясня всичко...


Не знам дали си спомняте, но до преди няколко години имаше много рецепти за това какво може да приготвите със стар хляб...даже и книжки имаше. Е, тази рецепта тук не е много по-различна, с тази разлика, може би, че поне при нас хляб не се задържа, освен в случаите, когато сме се събрали повече народ на вилата и всеки е донесъл по един-два хляба. И ако не го префасонирам на промишлено количество пържени филийки и пасва към менюто, то тогава правя точно такива хлебни кнедли. Не са трудни, не изискват много време и си ходят отлично към всякакви сосчета и месца, особено към телешко или дивеч.

За около 4-6 порции (но за гарнитура към нещо по-мащабно) ви трябват:


Нарязвам в купа хлебчетата на малки залчета. Задушавам в малко масло и олио ситно нарязания лук и чесън, добавям и магданоза и накрая прибавям и млякото – оставям леко да кипне за около 2 минути, като от време на време разбърквам. Изсипвам сместа върху залчетата и след като изстине леко, чуквам яйцата, добавям подправките и размачквам с ръка. Оставям сместа да престои около 20 мин. Сега, специално за кнедлите съм си отделила 2-3 кухненски кърпи, които ги ползвам само за тях – не ви трябват много големи парчета. Намокрям и изстисквам добре кърпите и във всяка  – аз използвах две, разпределям сместа по равно и я разстилам като рулце – по дължина. След това го увивам в кърпата, като бонбон и завързвам двата края с конец. В голяма тенджера кипвам вода и пускам увитите кнедли вътре, като водата не трябва да ври, намалям на едно и ги оставям да плуват във водата за около 30-35 мин. Изваждам ги и като поизстинат леко ги отвивам – може или веднага да си ги хапнете или, както предпочитам аз, да ги завиете в алуминиево фолио, да ги оставите за една нощ в хладилника и да си ги приготвите на следващия ден така: нарязвам ги на тънки кръгчета, запичам ги леко в масло, за да придобият една такава супер вкусна хрупкавост и чак тогава си ги хапвате. Звучи по-трудно и досадно за приготвяне, отколкото е (-:


Не са прегорели, а имат и черно хлебче вътре (-:

Виж, с дивеча процедурата е малко по-дълга, но не е сложна. Аз не съм спец по приготвянето му и когато трябва да спретна нещо или се ровичкам из нета или се обаждам на майчето – тя винаги знае кое как да се направи или ако имам повече време и мога да прежаля няколко часа, искам съвет от местните авджии, които надълго и нашироко да ми обяснят тънкостите в приготвянето на дивеч (ей, а пък не можели да готвят мъжете - само им дайте поле за изява!) 


Продукти:
Около 800 г еленско месо
5 глави лук
4-5 моркова
2 с. л. доматено пюре
Малко олио и масло за запържване
2-3 с.л. брашно
2 ч.ч. хубаво червено вино
Сол, червен пипер
Няколко плодчета от хвойна (одрах си ръцете докато ги събера)
1 дафинов лист
2 зрънца бахар
1-2 с.л. сладко от червени боровинки
1,5 л вода

За маринатата:
около 1 л вода
5-6 с.л. оцет (аз използвам ябълков)
1 глава лук
1 морков
Дръжки от магданоз
1 дафинов лист
1 зрънце бахар
Няколко зърна черен пипер


Марината се кипва, оставя се да поври няколко минути и след като се дръпне от котлона се оставя да изстине напълно. След това слагаме месцето да се кисне така за поне 12 часа, за по-сигурно може и цяло денонощие. Преди да сложите обаче месото в маринатата го изчистете добре от ципите.
На следващия ден цялата история продължава така: ставате, изпивате си кафето на спокойствие, правите закуска за целия отбор и отново се заемате с еленското, като оставяте останалите да се щуросват кой както намери за добре или ангажирате женската половина от населението в белене и рязане на моркови и лук, придружено с важен обмен на информация за събитията от изминалата седмица, леки сплетни, клюки и планове за следващата седмица.


По-нататък: задушавам добре лука, след което прибавям доматеното пюре, разбърквам, слагам червения пипер, разбърквам, добавям и брашното – пак разбърквам и слагам двете чаши червено вино. Оставям алкохола от виното да се изпари, т.е. трябва да си ври леко поне десетина минути, след което досипвам водата, слагам морковите, мръвките (нарязани на парченца) и подправките. Нека да си къкри тихо, мирно и кротко за следващите 2-3 часа, само го разбърквам от време на време. Накрая, малко преди да е готово, добавям и сладкото от червени боровинки.


И накрая в завършен вид с кнедлите и пюрето – аз си слагам и допълнително сладко. Това е!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...